"Nauka własna - usprawnianie procesu uczenia się"

Scenariusz

Zajęcia przeprowadzone

w Internacie przy Zespole Kolegiów Nauczycielskich

w Ostrołęce

 

Osoba prowadzącazajęcia: Pani Agnieszka.Sieczak

 

Temat:  „Nauka własna – usprawnienie procesu uczenia się ”

 

Cele:

poznawczy:

-          poznanie ćwiczeń na doskonalenie koncentracji uwagi, poznanie techniki: dziwne połączenia oraz metody zapamiętywania dosłownego,

kształcący:

-          uczenie się lepszego, sprawniejszego sposobu przyswajania wiedzy,

wychowawczy:

-          wyrabianie u wychowanek postawy prokoleżeńskiej mającej na celu pomoc słabszym uczniom.

 

Metody pracy: słowna (dyskusja), pokaz

Formy pracy: grupowa

Środki dydaktyczne: arkusz papieru, mazaki, fragment tekstu.

 

 

Przebieg zajęć:

Część wstępna:

1.        Przywitanie uczestników spotkania.

2.        Przedstawienie tematu zajęć.

3.        Wprowadzenie do tematu:

„W nowym roku szkolnym musicie stawić czoło nowym wymaganiom, dlatego chciałabym abyście popracowali w grupach na temat: „Usprawnienia procesu uczenia się”

Według Was, co decyduje o tym, że uczymy się szybko, dobrze i bez wysiłku?

 

Dyskusja na powyżej zadany temat:

„Decydują o tym cztery czynniki:

-          zainteresowanie tematem,

-          zrozumienie, koncentracja uwagi,

-          dobre samopoczucie.

Musicie wiedzieć, że         

               zainteresowaniu i koncentracji uwagi sprzyja

 

  •  aktywność własna i tłumaczenie komuś,   robienie notatek,    rysowanie,       szkicowanie.

 

 

Lepszemu rozumieniu sprzyjają

 

 

 

  •  dodatkowe informacje,

których można szukać w encyklopediach, audycjach radiowych i telewizyjnych.

 

 

 

Nie nauczysz się dobrze, jeśli

 

 

  •  boisz się przedmiotu, lub nauczyciela,           albo interesuje cię tylko uzyskanie dobrej oceny,

a nie poznanie czegoś nowego.

 

 

Część właściwa:

 

  1. „Ćwiczenia na doskonalenie koncentracji uwagi”

Koncentracja uwagi jest podstawowym warunkiem przyswojenia nowych treści, koncentrację uwagi można i trzeba ćwiczyć. Oto niektóre ćwiczenia:

a)       usiądźcie w parach plecami do siebie. Teraz kolejno, raz jedna, raz druga osoba, opiszcie jak najdokładniej, co partner ma na sobie, macie na to 5 minut. Odwróćcie się i sprawdźcie, jak wam poszło, to ćwiczenie doskonali spostrzegawczość – warunek niezbędny do koncentracji uwagi

b)       zamknijcie oczy i spróbujcie sobie przypomnieć, co każdy z was dzisiaj robił od momentu wstania z łóżka aż do tej chwili, ale bardzo dokładnie, ze wszystkimi szczegółami, to ćwiczenie należy powtarzać przynajmniej raz w tygodniu.

 

 

  1. „Ćwiczenie na efektywne zapamiętywanie, technika – dziwne połączenia”

Jedną z prostszych technik, służących do zapamiętania 10 rzeczowników, jest połączenie ich z prostym wierszykiem np. w języku angielskim:

One is a bun

Two is a shoe

Three is a tree

Four is a door

Five is a hive

Six is a sticks

Seven is a heaven

Eight is a gate

Nine is a line

Ten is hen

 

Załóżmy, że rzeczowniki, które należy zapamiętać w odpowiedniej kolejności to: dom, kałuża, rybak, słońce, stół, auto, krajalnica, paznokieć, lalka i grubas.

Teraz należy pomyśleć o połączeniu owych rzeczowników z kolejnymi liczbami. W pierwszym przypadku może to by wielki piętrowy dom, balansujący na samym czubku małej jagodzianki, w drugim but pośrodku błotnistej kałuży, w trzecim rybak, który stoi z wędką na drzewie, w czwartym przypadku można mieć do czynienia ze słońcem, które usiłuje się wepchnąć przez wpółotwarte drzwi, w piątym – możemy sobie wyobrazić ul, pośrodku którego stoi wielki, suto zastawiony stół z pszczołami jako biesiadnikami. Numer sześć – to niebywale szybko jadące auto osobowe. Numer siedem – raj, w którym krajalnicą plasterkuje się grzeszników. Osiem – próbujesz paznokciem otworzyć kutą żelazną bramę, a w dziewiątym przypadku – może to być lalka chodząca chwiejnym krokiem po linie. Zaś  w dziesiątym – zwalisty grubas, który usiłuje ujeździć cherlawą kurę.

 

  1. „Efektywność uczenia się”

Co należy zrobić, aby efektywnie czytać książki i efektywnie je zapamiętywać?

Młodzież podaje swoje propozycje, które grupujemy w następujący sposób:

-          przed zabraniem się do czytania książki, najpierw należy się zapoznać z jej ogólnym wyglądem, szatą graficzną,

-          przeglądamy spis treści,

-          uważnie przeglądamy budowę rozdziałów,

-          dopiero po zapoznaniu się z całością książki, robimy notatki,

-          zalecane są w trakcie czytania liczne przerwy.

 

  1. „Metoda zapamiętywania dosłownego”.

Jest to metoda uczenia się na pamięć: zaczynamy trzy dni wcześniej, bo po dwóch, trzech dniach powtórek pamięta się najlepiej (od czwartego dnia zaczynamy zapominać).

Kolejne czynności:

-          przeczytać dwa razy po cichu,

-          po krótkiej przerwie przeczytać dwa razy głośno i – jeśli to wiersz – z odpowiednią melodią i rytmem słów,

-          po godzinie przerwy powtarzać głośno bez zaglądania do tekstu,

-          po następnej godzinie powtórzyć tekst głośno bez zaglądania do tekstu.

 

  1. „Pisanie wypracowań”.

Wychowanki mówią, jak to robią, następnie wychowawca proponuje:

-          zacznij pisać co najmniej dwa, trzy dni przed oddaniem,

-          zapisz tytuł, a pod spodem wszystkie nasuwające Ci się skojarzenia,

-          napisz plan wypracowania – wstęp, rozwinięcie, zakończenie,

-          skorzystaj ze słownika ortograficznego, dodatkowych materiałów mogących wzbogacić twój tekst,

-          pisz swoimi słowami,

-          stosuj akapity, gdy wyczerpałeś już jakąś myśl i zaczynasz już pisać o czymś innym,

-          po napisaniu wypracowania sprawdź je dokładnie i popraw błędy.

 

  1. „Jak robić notatki?”.

Wychowawca dyktuje dowolny tekst, a potem wcześniej przygotowane notatki rozdaje uczniom, aby ci mogli porównać je z własnymi. Następnie podaje wychowankom najważniejsze informacje dotyczące dobrego notowania:

-          notować węzłowe zagadnienia,

-          uchwycić sens i zapisywać własnymi słowami,

-          pytać nauczyciel, gdy coś jest niejasne,

-          prosić o mówienie w wolniejszym tempie,

-          używać punktów, które następnie wypełnia się treścią

 

 

Zakończenie zajęć:

1.        Podsumowanie zajęć.

Podsumowujemy najważniejsze czynniki wpływające na optymalizację uczenia się:

-          praca domowa nie może być karą,

-          motywacja do nauki,

-          odpowiedni wypoczynek połączony z odpowiednią dietą bogatą w magnez, wapń, białko (orzechy, słonecznik, czekolada),

-          w czasie zabawy lepiej zapamiętujemy,

-          powtarzamy głośno (pracują da analizatory: wzrok i słuch),

-          ważna kolejność przedmiotów – zaczynamy od najtrudniejszych i stosujemy przeplatankę ze względu na treść przedmiotu np.: język polski, matematyka, historia, fizyka,

-          staramy się o wytworzenie jak najmilszego nastroju.

 

 

 

Literatura:

  1. „Polubić szkołę” –M. Chomczyńska – Miliszkiewicz, D. Pankowska.
  2. „ Umiejętność samodzielnego uczenia się szansą przyszłości” – B. Hiszpańska.
  3. „Zostać celującym uczniem i studentem” – Green.
  4.  „Aha tak trzeba się uczyć” – L. Kaiser.
MOJA PRACA - Bursa Regionalna w Ostrołęce
 
"Wychowawstwo jest czymś więcej niż zawodem"
 
 
Š 2007 Magda Buraczewska
sprawdź ile dni zostało do wakacji
 
Dodatki na bloga
 