"Zajęcia relaksacyjne"

 

 

Scenariusz

(zajęcia otwarte zintegrowane).

przeprowadzone w Internacie przy Zespole Kolegiów Nauczycielskich

w Ostrołęce

 

Osoba prowadząca zajęcia: Pani Agnieszka Sieczak


Temat: Zajęcia relaksacyjne (muzykoterapia. odreagowanie, wizualizacja, relaksacja)


Cele ogólne:

-          Zapoznanie  z nową formą zajęć z wykorzystaniem muzyki,

Cele szczegółowe:

W zakresie wiedzy:

-          kształtowanie percepcji słuchowej, wyobraźni i fantazji, umiejętności współpracy w zespole,

-          usprawnianie percepcji słuchowej, wyobraźni i fantazji

W zakresie umiejętności:

-          kształtowanie percepcji słuchowej, wyobraźni i fantazji, umiejętności współpracy w zespole,

-          samodzielnie lub w grupie wykonać przydzielone zadania,

-          tworzenie atmosfery wzajemnego zaufania i bezpieczeństwa,

-          kształtowanie umiejętności współpracy w grupie

W zakresie postaw:

-    integracja grupy, wdrażanie do dyscypliny, odreagowanie stresu

 

Metody pracy:

-          podające: rozmowa kierowana, tekst wizualizacji, tekst relaksacji opowiadanie, objaśnianie wychowawcy,

-          wartościujące (ekspresyjne): wypowiedzi uczniów, ekspozycje treści,

-          praktycznego działania: wykonanie powierzonych zadań: masaż ciała, zabawa,

-          aktywizujące: spotkanie integracyjne.

 

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna,

 

Środki dydaktyczne: scenariusz zajęć, magnetofon, pyta CD z muzyką, tekst wizualizacji, tekst relaksacji, lampka nocna

 

Przebieg zajęć:

Część wstępna:

1.        Przywitanie uczestników spotkania.

2.        Przedstawienie tematu zajęć.

3.        Wprowadzenie do tematu.

 

 

Część właściwa:

1.       Odreagowanie:

-          Masaż ciała:

Wychowawca objaśnia zasady. Uczestnicy stoją w kole, wychowawca włącza muzykę (A. Vivaldi – „Zima”), wychowankowie w rytm muzyki opukują opuszkami palców osobę stojącą obok i poruszają się po obwodzie koła.

 

- Uczestnicy stają w kole obserwując swoich sąsiadów oraz miejsce swojego położenia. Kiedy wychowawca włącza muzykę rozbiegają się po sali. Gdy muzyka umilknie, wracają dokładnie w to samo miejsce gdzie stali.

 

2.       Uwrażliwienie:

Wychowawca prosi o położenie kocy na podłodze i wygodne ułożenie się na nich, włącza muzykę (Metalic Rain – Vangelis & Jean Michel Jarre) i prosi o wyciszenie się oraz wymyślenie tematu do utworu i krótkiej historyjki.

Wychowanki słuchają muzyki wymyślając temat i opowiadanie. Później przekazują swoje wyobrażenia.

 

3.       Relaksacja:

Wychowankowie nadal leżą słuchając muzyki i głosu wychowawcy. Ten czyta tekst wizualizacji  (muzyka relaksacyjna – Rozmarzenie).

Wychowanki poddają się muzyce i uspakajającemu głosowi wychowawcy.


„Chmurka”
Wyobraź sobie, że jesteś białą pierzastą chmurką, płynącą po niebie. Wyglądasz ślicznie na tle błękitnego nieba, przemykając między promieniami słońca. Delikatny wiaterek przemieszcza chmurki we wszystkie strony, nie jesteś sama, płyną obok ciebie inne białe chmurki. Jest Wam razem dobrze. Przed Wami przelatują ptaki, a w dole wciąż zmienia się krajobraz. Płynąc po niebie widzisz w dole piękny las, rozległe łąki, pola z łanami zbóż, pola przecina rzeka, a wzdłuż niej droga, ale to wszystko jest w dole. Ty beztrosko płyniesz po niebie, czujesz się radosna i bezpieczna, kąpiesz się w promieniach słońca, jesteś szczęśliwa, masz swoje miejsce, jesteś potrzebna i ważna, jesteś jedyna i niepowtarzalna. Czujesz, że jesteś kochana, akceptowana. Zapamiętaj te wszystkie odczucia, zawsze będziesz mogła do nich wrócić. A teraz powoli wracasz do sali na swoje miejsce i przestajesz być chmurką”.

 

4.       Aktywizacja:

-          „Wędrujące koło”

Wychowawca objaśnia; jedna osoba stoi w środku koła, zmienia swoje położenie, reszta porusza się ta, aby ta osoba była zawsze środkiem koła.

-          „Niewidzialna linia”

Wychowawca włącza muzykę, objaśnia zadanie, pilnuje bezpieczeństwa. Wychowanki wykonują zadanie wg wskazań wychowawcy. Na komendę wychowawcy uczestnicy stają na niewidzialnej linii raz jedną nogą a raz drugą.

 

5.       Tekst relaksacji: (muzyka relaksacyjna – Odprężenie)

 

Czujecie jak po całym tygodniu pracy wasze ciało i umysł są zmęczone. Teraz leżąc wygodnie na kocu będziecie odprężać się i skupiać na częściach ciała, które będę wskazywać.

Leżycie spokojnie, wasze oczy są zamknięte, czujecie jak odpoczywają wasze nogi, ręce, głowa ,twarz, oczy, plecy, pośladki.

Teraz skupcie się na waszej lewej nodze, robi się ona ciężka, coraz cięższa, jakby była z drewna czy z żelaza. Czujecie, że nie dajecie rady jej podnieść. Noga stała się leniwa, bezwładna, ale jest jej wygodnie i ciepło.

Jest wam ciepło i przyjemnie.

Wasze obie nogi są teraz spokojne, nie ruszają się, są bezwładne, prawie ich nie czujecie, jakby nie należały do was.

Skupcie się teraz na waszych rękach, najpierw pomyślcie o ręce lewej. Leży ona wygodnie na kocu wzdłuż ciała. Ręka nie rusza się, palce leżą swobodnie. Są leniwe, nic m się nie chce robić. Kiedy myślicie o swojej ręce, ona też staje się ciężka, jak z drewna lub z żelaza. Teraz i wasza prawa ręka czuje się dobrze i jest jej ciepło

Ręce i nogi leżą spokojnie, nie ruszają się. Prawie ich nie czujecie. Jest im dobrze, ciepło, odpoczywają.

Już o nich nie myślicie.

Teraz myślicie o swojej głowie. Czujecie jak wasza głowa spokojnie leży na kocu. Nie rusza się. Wasza twarz jest spokojna. Oczy są zamknięte, ale nie trzeba ich zaciskać, bo i tak nic nie widzą, przecież jest ciemno. Wasza głowa odpoczywa, jest jej ciepło i przyjemnie.

Pomyślcie o swoich plecach, później o pośladkach.

Jest wam wygodnie wasze mięśnie są rozluźnione, nic was nie boli, czujecie się dobrze i przyjemnie.

Wsłuchajcie się w muzykę i zapomnijcie o zmęczeniu, które czuliście na początku.

Za chwilę obudzicie się wypoczęci i pełni energii. Kiedy policzę do trzech otworzycie oczy, będziecie pełni energii, chętni do działania i zrelaksowani.

Raz, dwa, trzy.

Zakończenie zajęć:

1.        Podsumowanie zajęć – Wychowawca pyta o wrażenia po zajęciach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MOJA PRACA - Bursa Regionalna w Ostrołęce
 
"Wychowawstwo jest czymś więcej niż zawodem"
 
 
Š 2007 Magda Buraczewska
sprawdź ile dni zostało do wakacji
 
Dodatki na bloga
 